News

شناخت منطقه چیتگر

ویژگی های منطقه چیتگر

شناخت منطقه چیتگر

از منطقه چیتگر چه میدانید؟ آیا می دانید که در دهه اخیر چه ویژگی هایی از منطقه چیتگر منجر به افزایش سرمایه گذاری در ساخت و ساز و انجام معاملات مسکن در آن شده است؟ این مقاله در سایت رمرتون به شناخت موقعیت و جاهای تفریحی منطقه چیتگر پرداخته است. اگر قصد سرمایه گذاری در منطقه چیتگر و یا قصد سفر به چیتگر را دارید. خواندن این مقاله را از دست ندهید.

 

منطقه چیتگر کجاست و چگونه بوجود آمده است؟

منطقه چیتگر واقع در شمال غربی کلان شهر تهران است که بلحاظ تقسیمات اداری –سیاسی قسمتی از منطقه22 شهر تهران است که هم مرز با مناطق 5 و 21 شهر تهران است. ( اراضی محدوده چیتگر و وردآورد شمالی در ابتدا متعلق به خانواده فرمانفرمایان و فیروزگر بوده‌است که پس از انقلاب، این اراضی ملی اعلام شد و مقداری از آن به سازمان زمین شهری واگذار شد. ( در طول جنگ تحمیلی ایران و عراق بعلت در درسترس بودن اراضی این منطقه ، ۲۵% ار اراضی توسط نیروهای مسلح جهت ساخت و ساز پادگانهای نظامی مورد استفاده قرار گرفت و در قسمتی از این اراضی نیز تعاونیهای مسکن شروع به شهرک سازی کردند پس از مواجه شدن مسئولین با مشکلات شهر تهران و دستیابی به این نتیجه که می توان این منطقه از شهر را به منطقه ای مطابق با الگوهای شهر نشینی تبدیل نمود و با توجه به امکان گسترش شهر تهران در منطقه ۲۲ که در طرح جامع تهران نیز پیش بینی شده بود شهرداری تهران بر آن شد تا اراضی شمال غرب تهران را به محدوده خدماتی شهر تهران الحاق نماید و بر این اساس تهیه طرح تفصیلی منطقه ۲۲ بنا به توصیه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در سال ۱۳۷۰ با هدف احیای مفاهیم از دست رفته شهرسازی چون هویت، خوانا بودن محیط جهت یابی و مکان یابی فضاهای مناسب شهری در دستور کار مهندسین مشاور باوند قرار گرفت. در سال ۱۳۷۳ مطالعات تهیه شده توسط مشاور باوند با عنوان طرح تفصیلی منطقه ۲۲ تصویب شد. پس از تصویب طرح تفصیلی، زمینه اجرای آن با مسائل مختلفی همراه گردید که بنا به ضرورتهای موجود مجدداً توسط مهندسین مشاور باوند و آرمان شهر بازنگری و طرح تفصیلی جدید در سال ۱۳۷۸، به تصویب کمیسیون ماده ۵ رسید و سرانجام پس از سالها تلاش و مطالعات، طرح تفصیلی منطقه ۲۲ تهران در تاریخ ۸/۶/۷۹ توسط کمیسیون ماده ۵ ابلاغ و شهرداری منطقه ۲۲ فعالیت رسمی خود را آغاز نمود.
منطقه ۲۲ در سطح تهران و فرا شهری قابلیت دسترسی بی نظیری دارد. دسترسی های مهم منطقه، آزاد راه تهران-کرج و بزرگراه تهران-شمال می باشد که آزاد راه در حال احداث تهران-شمال به عنوان شریان اصلی شمال به جنوب کشور، مسیر اصلی رفت و آمد است.
منطقه۲۲ آخرین امید شهر تهران برای ایجاد الگوی مناسب و بهینه زندگی شهری است. این منطقه که بنابر ضوابط طرح جامع جزو گسترش پیوسته شهر است هم اکنون به جز شهرکهای پراکنده و تأسیسات و ساختمانهای ورزشگاه آزادی و جنگل چیتگر خالی از ساخت و ساز شهری است.
جمعیت این منطقه براساس سرشماری سال ۱۳۹۰ ایران، ۱۲۸٬۹۵۸ نفر (۳۸٬۱۰۶ خانوار) شامل ۶۵٬۴۷۶ مرد و ۶۳٬۴۸۲ زن می‌باشد. . پس از مواجهه مسئولین شهر با مشکلات کلانشهر تهران، آنها به این نتیجه دست یافتند که می‌توان این منطقه را مطابق با الگوهای شهرسازی نوین به محدوده‌ای برای خدمات رسانی به شهر تهران و جبران کمبودهای رفاهی دیگر مناطق تبدیل نمود. بر همین اساس شهرداری منطقه۲۲ در سال ۱۳۷۹ کار خود را آغاز نمود. خطوط اتوبوسرانی منتهی به این ایستگاه عبارتند از :

خط ۲۵۱ : ایستگاه مترو چیتگر به شهرک دانشگاه (منطقه ۲۱)

خط ۳۲۶ : ایستگاه مترو چیتگر به تقاطع همت و شریعتی (سه راه ضرابخانه)

خط ۳۲۸ : ایستگاه مترو چیتگر به پایانه شهید جوزانی و دریاچه (شهدای خلیج فارس)

 

در مجموع منطقه ای که پارک چیتگر در آن واقع گردیده است، بسته به نقاط مختلف آن، دارای عوارض و پستی و بلندیهای بسیاری می باشد و به همین نسبت نوسانات شیب آن زیاد است و از صفر شروع و تا هشتاد درصد نیز می‌رسد. امتداد اصلی پارک در جهت شرقی ـ غربی قرار گرفته و پستی و بلندیهای عمده را تپه ماهور تشکیل می دهد. ایستگاه متروی چیتگر، یکی از ایستگاه‌های خط پنج مترو تهران است. این ایستگاه در کیلومتر ۸ اتوبان تهران کرج، روبروی کارخانه بهنوش، بلوار کوهک واقع شده‌است.

این ایستگاه که در ۱۱ خرداد ۱۳۸۴ تأسیس شده دارای ۴٬۵۷۱ متر مربع فضای سرپوشیده و ۱۱٬۶۰۷ متر مربع فضای باز است. در آینده با توسعه خطوط مترو تهران ، این ایستگاه بعنوان مبدای غربی خط ۹ متروی تهران و خط ۱۱ متروی تهران محسوب خواهد شد .

مکان های مهم تفریحی منطقه چیتگر کجاست؟

  • شهربازی هزار و یک شهر (تهران لند)

شهربازی هزار و یک شهر مجموعه‌ای بزرگ و هیجان‌انگیز با مساحت 139 هکتار در امتداد بزرگراه همت در دست‌ساخت است که مشهور به بزرگ‌ترین مقصد گردشگری مدرن خاورمیانه است. این مجموعه با الهام گیری از دیزنی لند های جهان و بهره‌گیری از افسانه‌های کهن ایرانی و شخصیت‌های ادبی و معماری ایرانی-اسلامی و بازسازی جاده ابریشم و… با همکاری شرکت‌های ایرانی و خارجی در دست احداث است. کودکان در این شهربازی علاوه بر بازی‌های اکتشافی، تفریح و تئاتر، آموزش نیز می‌بینند و با میراث فرهنگی گونه‌های گیاهی نیز آشنا می‌شوند. هتل‌های سه و چهار و پنج ستاره هم برای اسکان خانواده‌ها به‌عنوان جاذبه‌های گردشگری مکمل هستند که در این مجموعه در حال ساخت می‌باشند. همه وسایل و اسباب‌بازی‌های این مجموعه اروپایی است. این مجموعه دارای پارک آبی با مساحت 5/5 هکتاری، هتل آپارتمان ها، مرکز مطالعات اسلامی شبستان، مجتمع‌های تجاری و خیابان‌های مجهز به مراکز خرید لوکس، پذیرایی و محل برگزاری فستیوال‌ها و جشنواره‌های ملی است.

 

  • پارک جنگلی و دریاچه چیتگر

پارک جنگلی چیتگر و دریاچه چیتگر با چشم‌اندازهای زیبا دارای پیست اسکی، مسیر دوچرخه‌سواری، اسکله قایقرانی (با انواع قایق‌های پدالی_شارژی_موتوری و کانامارا یا قایق اتوبوسی)، چرخ‌وفلک، بازی‌های هیجانی (زیپ لاین _راید اسکیت هوایی _اسکای فلایر بام لند_پیست پرش در آسمان_سرسره‌های سقوط آزاد)، سینما هرم هیجان یا سینمای 6 بعدی، باشگاه ورزش‌های آبی، سافاری پارک وحشت، پیست کارتینگ و جزایر حیات‌وحش و… است به مساحت 950 هکتار که 253 هکتار آن اختصاص به دریاچه چیتگر (دریاچه شهدای خلیج‌فارس) و مجموعه تفریحی آن دارد. دریاچه چیتگر دریاچه‌ای مصنوعی است با عمق 5/1 الی 2 متر درکناره ها و عمق 12 متر در وسط است. منبع تأمین آن از آب‌های رودخانه کن است. دریاچه چیتگر واقع در قسمت شمالی پارک جنگلی چیتگر واز شمال به بزرگراه همت، از شرق به بزرگراه آزادگان و از غرب منتهی به مناطق مسکونی و از جنوب منتهی به بزرگراه همدانی است که طبق نظر کارشناسان بین‌المللی در سال 2015 دریاچه چیتگر به‌عنوان یکی از 10 پروژه برتر جهان معرفی شد.

 

  • باغ گیاه‌شناسی ملی ایران:

این جاذبه‌ی گردشگری خوراک عاشقان طبیعت و گیاهان است. جایی وسیع و سبز که محل حفاظت ذخایر بذرهای گیاهان ایران است. این باغ با وسعت 145 هکتار در اراضی چیتگر به آدرس اتوبان تهران-کرج، خروجی پیکانشهر-آزادشهر، خیابان سروناز، خیابان شهید علی گودرزی، بلوار باغ گیاه‌شناسی ملی ایران، موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور است. این مجموعه در سال 1384 با رویکرد نمایش مناطق رویشی و طبیعت 7 منطقه ایران و 6 منطقه از سایر نقاط جهان، ایجادشده است. در باغ گیاه‌شناسی ملی ایران انواع گونه‌های گیاهی بومی و غیربومی در فضای باز و گلخانه‌ای کشت می‌شوند. در این باغ علاوه بر تفریح و درک گیاهان مناطق اقلیمی مختلف کره زمین (مثل آبشارها، کوه و صخره‌ها) به آموزش مهارت‌های حفاظت از ذخایر ژنتیکی و انجام تحقیقات تنوع زیستی و تکثیر گونه‌های ارزشمند نیز انجام می‌شود. باغ گیاه‌شناسی ملی ایران دارای کلکسیونی از انواع رویشگاه‌های جهان است ازجمله:

  • رویشگاه‌های مربوط به جغرافیای ایران: هیرکانی، زاگرس، البرز جنوبی، ایرانی_تورانی، جنوب ایران، باغ پیازهای ایرانی و باغ میوه‌های بومی
  • رویشگاه‌های مربوط به سایر مناطق جغرافیایی جهان: اروپا، چمنزارهای آمریکا، قفقاز، هیمالیا، چین و ژاپن.
  • کلکسیون‌های موضوعی: قطعات آموزشی و نمایشی، باغ سیستماتیک، باغ گیاهان دارویی و صنعتی، آربراتوم، جنگل و گردشگاه (شاکای)، باغ صخره‌ای و گیاهان زینتی، میدان مرکزی، باغ رز و چهارباغ ایرانی و پهن برگان همیشه‌سبز است.

 

4-آبشار تهران

جایی در ارتفاعات شمالی منطقه 22 کلان‌شهر تهران و در نزدیکی پارک جنگلی چیتگر و شمال غربی پارک جنگلی لتمان کن، منطقه‌ای کوهستانی و سرسبز با مساحت 200 هکتاری وجود دارد که به دلیل وجود آبشاری مصنوعی به پارک آبشار تهران معروف است که بیشتر اهالی ورزش پیاده‌روی وکوهپیمایی با آن آشنایی دارند. از فراز این پارک چشم‌اندازی زیبا از پارک جنگلی و دریاچه چیتگر قابل‌دیدن است. پارک آبشار تهران دارای امکانات آبشار مصنوعی و جویبارها، انواع درختان میوه و درختان زینتی، برکه‌های سنگی که توسط گیاهان احاطه‌شده‌اند، پیست دوچرخه‌سواری با طول 5/1 کیلومتر، مسیر کالسکه سواری، آلاچیق، مسجد، رستوران، سرویس بهداشتی، باغ گل و باغ گیاهان دارویی و سالن آمفی‌تئاتر و پارکینگ با ظرفیت 1500 خودرو است. مسیر دسترسی از طریق بزرگراه همت غرب بعد از اتوبان آزادگان است.

 

گذاشتن دیدگاه

ایمیل شما منتشر نمیشود فیلد های مشخص شده رو پر کنید *

ثبت ملک در رمرتون

  • توجه : شماره موبایل ( حتماً بدون 0 وارد شود ) تشکر

قیمت ملک شما در رمرتون

  • نکته : شماره موبایل حتما به این صورت باشد 9120903090
  • بر حسب متر

کلیه حقوق مادی و معنوی برای دارنده سایت محفوظ است .
جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید