News

کاهش مصرف انرژی در فصل های سرد

نکاتی برای کاهش مصرف انرژی در فصل های سرد سال

نکاتی برای کاهش مصرف انرژی در فصل های سرد سال

کشور ایران دارای تنوع اقلیمی است . در بیشتر شهرهای ایران ما 4 فصل سال را تجربه می کنیم، فصل های نیمه دوم سال زیبا و متنوع هستند، فصل های سردی که برای لذت بردن بیشتر از آنها، استفاده از انرژی گرمایی بیشتر از قبل می شود. آیا از روش های مصرف کمتر انرژی در فصل های سرد سال خبر دارید؟ کاهش مصرف انرژی باعث اصول مهمی می شود از جمله:مصرف هزینه کمتر درانواع انرژی ، کمک به اقتصاد خانواده و اقتصاد ملی ، کاهش استهلاک سیستم های سرمایشی و گرمایشی و حمایت از حفظ محیط زیست.این مقاله به ارائه نکاتی 11 گانه  برای کاهش مصرف انرژی در فصل های سرد سال پرداخته است.

 

چطور می توانیم مصرف انرژی در فصل های سرد سال را کاهش دهیم؟

1.استفاده از لامپ های سنسور دار برای محیط های گذری که توقف کوتاه مدتی در آنها داریم. وجود لامپ های سنسور دار حساس به حرکت با قابلیت تنظیم مدت زمان روشن ماندن در آسانسور، راه پله، انباری و پاگردها باعث کاهش مصرف بیهوده انرژی برق می شود.

 1. در صورت استفاده از سیستم های گرمایش قدیمی نه تنها هزینه های نگهداری بالا و مطلوبیت استفاده از این نوع سیستم ها پایین است بلکه مصرف انرژی در آنها تا ۳۰%بالاتر از سیستم های جدید می باشد. توجه داشته باشیم که منابع انرژی مورد استفاده در این نوع سیستم های گرمایشی از منابع تجدید نا پذیرهستند، پس صرف پرداخت هزینه بالاتربرای استفاده از این نوع سیستم ها توجیه مناسبی نیست. همه مردم در حفظ محیط زیست و آسیب رساندن کمتر به آن باید کوشا باشند. لذا با جایگزینی سیستم های قدیمی با تکنولوژی های جدیدتر و همچنین سرویس به موقع ۳۰% در هزینه های مصرف نیز میتوان صرفه جویی کرد. خوب است بدانیم که فقط تنظیم نبودن مشعل میتواند۵% هزینه های مصرف سوخت را افزایش دهد.هزینه های مالی تحمیل شده به ساکنان ساختمان با مجتمع های مسکونی جهت نوسازی و تنظیمات دوره ای این سیستم ها  نه تنها در درازمدت بازگشت مالی در کاهش مصرف را به دنبال خواهد داشت بلکه ذخایر سوخت های فسیلی را برای استفاده بهتر نسل های آینده حفظ خواهد نمود .

3.استفاده از پنجره های دوجداره گزینه مناسبی برای کاهش ورود سرما و صدای محیط بیرون به داخل اتاق است. اگر مستاجرید و نمی توانید پنجره های ساده خانه را تغییر دهید ولی می توانید که درز های پنجره اتاق ها را با درزگیر یا چسب های نواری پهن بپوشانید تا از ورود سرمای اضافه و مصرف بیشتر بخاری جلوگیری کنید.

4.لوازم برقی آشپزخانه که نیاز روزمره شما نیستند را از برق بکشید چون نیازی نیست وقتی وسیله ای را فقط هفته ای یکبار مصرف می کنید در حالت خاموشی سیمش متصل به برق باشد.

 1. 5. پا به پای تغییر فصل ها پیش برود. به خودمان اجازه دهیم که تغییر فصل ها با همه ی تنوع و زیبایی شان وارد زندگی ما شوند، مثلا هیچ معنایی ندارد و بسیار مضحک است که همان لباس خنک تابستانه را در فصل زمستان بپوشیم . در عوض انرژی سیستم های گرمایشی بیشتری را استفاده کنیم.
 2. 6. وقتی همه افراد خانواده در اتاق نشیمن هستید و مشغول گفت و گو یا تماشای تلویزیون هستید پس لطفا حتما لامپ های اتاق خواب ها را خاموش کنید چون کسی در آنجا نیست.
 3. 7. با پایان فصل گرما، به پشت بام بروید و دریچه اصلی کولر آبی را با پلاستیکی ضخیم ببندید و همچنین دریچه کولر در هر اتاق را هم ببندید تا از ورود گرد و خاک و سرما به خانه در فصول سرد سال، جلوگیری شود.
 4. 8. اگر دارای خودروی شخصی هستید تا حد امکان سعی کنید ماشینتان را در فضای بسته و گرم مانند پارکینگ و گاراژ پارک کنید تا موتور و اتاق خودروی‌تان خیلی سرد نشوند که این عمل موجبکاهش مصرف سوخت خودرو در زمستانمیشود.سعی کنید اگر قرار است خودروی‌تان را روشن کنید چند کار را باهم انجام دهید و چند مسیر را پشت‌هم طی کنید. به یاد داشته باشید که مصرف سوخت در مسافت‌های کوتاه بیشتر است.توصیه می‌شود که تنها 30 ثانیه پس از روشن کردن خودرو حرکت را آغاز کنید و زمان ایستادن پس از شروع به کار موتور را به حداقل برسانید. موتور خودرو درحرکت سریع‌تر گرم می‌شود و درنتیجه شما هم زودتر می‌توانید از بخاری استفاده کنید و اتاق ماشین را گرم‌کنید. این کار نیز موجب کاهش مصرف سوخت خودرو در فصل زمستان می‌شود.
 5. 9. از شیوه های هوشمندانه مصرف انرژی در پخت و پز استفاده کنید نظیر استفاده از حجم کم آب، قراردادن درپوش روی قابلمه هنگام پخت و به حداقل رساندن زمان پخت و استفاده از ظروف زودپز، یادمان باشد که آب شدن تدریجی یخ غذاهای منجمد قبل از شروع پخت، میتواند به ازای هر 511 گرم مواد غذایی، معادل 95 دقیقه در زمان پخت صرفه جویی نماید .
 6. 10. از لامپ های کم مصرف برای لوسترو آباژور استفاده کنید چون علاوه بر مصرف کمتر انرژی، زیبا تر هم هستند.
 7. 11. در صورت امکان از هوای آزاد برای خشک کردن لباس استفاده کنید تا هزینه و انرژی مربوط به خشک کن لباس را کاهش دهید ولی اگر می خواهید از خشک کن لباس استفاده کنید به این نکته توجه داشته باشید که ماشین های لباس شویی که درِ آنها در طرف جلو قرار دارد نسبت به ماشین های لباس شویی که درِ آنها در طرف بالا قرار دارد بهتر و بیشتر آب لباس ها را می گیرند و همچنین با استفاده از آنها زمان کمتری برای خشک کردن لباس ها صرف می شود .

 

 

گذاشتن دیدگاه

ایمیل شما منتشر نمیشود فیلد های مشخص شده رو پر کنید *

ثبت ملک در رمرتون

 • توجه : شماره موبایل ( حتماً بدون 0 وارد شود ) تشکر

قیمت ملک شما در رمرتون

 • نکته : شماره موبایل حتما به این صورت باشد 9120903090
 • بر حسب متر

کلیه حقوق مادی و معنوی برای دارنده سایت محفوظ است .
جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید