News

مراحل ساخت خانه

مراحل ساخت خانه (صفر تا صد خانه سازی)

مراحل ساخت خانه چیست؟ برای ساخت خانه باید از کجا شروع کنیم؟ اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که خانه ای کلنگی دارید و می خواهید آن را بکوبید و از نو خانه ای جدید بسازید و یا صاحب قطعه زمینی هستید که قصد دارید در آن بنای خانه احداث کنید و میخواهید بدانید مراحل ساخت خانه چیست لازم است این مقاله را به دقت بخوانید.

 

8 مرحله برای ساخت خانه

برای ساخت خانه باید روند های مختلفی طی شود که به این ترتیب است:

– مرحله اول: دریافت مجوز ساختمان

 برای این کار گام‌های مختلفی برای گرفتن مجوز ساخت خانه وجود دارد که به‌طور مفصل در مقاله‌ای توضیح داده‌شده است.که پیشنهاد می‌کنم قبل از خواندن ادامه این مطلب، مقاله (مجوزهای لازم برای ساخت یک آپارتمان) را مطالعه کنید.

– مرحله دوم: شروع عملیات ساخت‌وساز

قبل از شروع عملیات ساخت‌وساز، باید زمین موردنظر مجدد مورد بازدید و بررسی قرار بگیرد برای مثال باید فاصله ساختمان تا خیابان و پل ، چگونگی قرارگیری منابع آبی و فاضلابی و همچنین خاک زمین بررسی و آزمایش شود . آزمایش خاک بسیار مهم است زیرا یکی از فاکتورهای اصلی در توانایی زمین برای تحمل بارهای ساختمان را نشان می‌دهد و تعداد طبقات مجاز را مشخص می‌کند .

– مرحله سوم: پیاده‌سازی نقشه:

در این مرحله پلان و نقشه را با روش‌های گوناگون بر روی زمین پیاده می‌کنیم که جای پی‌ها ، ستون‌ها و … مشخص می‌شوند.

– مرحله چهارم: گودبرداری

بهتر است گودبرداری توسط گروه حرفه‌ای و مجرب انجام گیرد و هیچ‌گونه تغییراتی در آن صورت نگیرد . بعد از عملیات گودبرداری مقاومت زمین و خاک دوباره باید توسط مهندسین سازه آزمایش شود تا از مقاومت لازم برای ساختمان اطمینان حاصل شود و اگر میزان استحکام مناسب نبود بنا بر تشخیص مهندس سازه باید مقاوم‌سازی بر روی خاک و گودبرداری انجام شود .

– مرحله پنجم: فونداسیون و بتن‌ریزی

در این مرحله فونداسیون‌ها آرماتوربندی می‌شوند و مهندس سازه مشخص می‌کنند که از چه نوع میلگرد و قطری استفاده شود و تراکم و فاصله میلگردها چقدر باشد، هرچقدر وزن و تعداد طبقات ساختمان بیشتر باشد نیازمند میلگردهای با قطر و تراکم بالا هستیم . بعد از آرماتوربندی و مشخص شدن شکل نهایی فونداسیون باید تمام آرماتورها و فونداسیون قالب‌بندی شود تا برای مرحله بتن‌ریزی آماده شود بعد از آرماتور بندی و قرار دادن قالب ها عملیات فونداسیون به بتن ریزی میرسد و سپس بتن ها درون قالب ها و بین آرماتورها ریخته می شود.

– مرحله ششم:  اسکلت بندی ساختمان

در زمان عملیات فونداسیون،نوع فونداسیون بر اساس نوع اسکلت ساختمان شکل میگیرد . در اسکلت های فلزی از صفحه ستون و پلیت هایی بر روی فونداسیون استفاده میشود که ستون ها بر روی این پلیت ها قرار میگیرند .ستون های هر طبقه از قبل در کارگاه آماده شده اند و توسط جرثقیل بر روی فونداسیون و بر روی هم قرار میگیرند و  طریقه اتصالها طبق نظر مهندس سازه جوشکاری و یا پیچ  و مهره میشوند .در صورتی که مقرر شد ساختمان با اسکلت بتنی ساخته شود . در سازه بتنی  فونداسیون باید از میلگرد های انتظار برای اجرای ستون استفاده شود که بعد از ریختن بتن فونداسیون این میلگردها ستون طبقات را مشخص میکنند . در سازه بتنی به دلیل ماهیت بتن سرعت ساخت و ساز بسیار پایین تر از سازه فلزی است .اسکلت بتنی به دلیل هزینه کمتر و خطای کمتر در اجرا طرفداران بیشتری نسبت به سازه های فلزی دارد .

– مرحله هفتم : سقف بندی

این مرحله از حساس ترین عملیات های ساختمانی است.نوع سقف با توجه به ساختمان ، سازه ، تعداد طبقات و بسیاری موارد دیگر توسط مهندسین سازه انتخاب میشود که از پرکاربرد ترین سقف های کشور میتوان از سقف های تیرچه بلوک ، عرشه فولادی ، تیرآهن و … نام برد که اجرا و نحوه ساخت هر یک متفاوت از دیگری است .

– مرحله هشتم :دیوارچینی

در سازه های فلزی و بتنی عملیات دیوارچینی داخلی نیازمند دقت و مهارت بالا ندارد و به راحتی میتوان از سفال ، آجر ، بلوک های سیمانی و یا دیوار های پیش ساخته استفاده کرد . البته در دیوارهای بیرونی نباید از وال پست ها غافل شد که علاوه بر بالا بردن مقاومت دیوار در زمان زلزله از شوت شدن دیوار به بیرون جلوگیری میکند و بسیار ضروری است .

گذاشتن دیدگاه

ایمیل شما منتشر نمیشود فیلد های مشخص شده رو پر کنید *

ثبت ملک در رمرتون

  • توجه : شماره موبایل ( حتماً بدون 0 وارد شود ) تشکر

قیمت ملک شما در رمرتون

  • نکته : شماره موبایل حتما به این صورت باشد 9120903090
  • بر حسب متر

کلیه حقوق مادی و معنوی برای دارنده سایت محفوظ است .
جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید