News

سرمایه گذاری در بورس

سرمایه گذاری در بورس

سرمایه گذاری در بورس چیست؟ چطور می‌توانیم در بورس سرمایه‌گذاری کنیم؟ در حال حاضر با در نظرگیری شرایط فعلی اقتصاد ایران، سرمایه گذاری در بورس بهترین نوع سرمایه‌گذاری است.اگر شما هم مثل من قصد سرمایه گذاری در بورس دارید اما نمی‌دانید چطور و چگونه؟ پس لازم است این مقاله را با دقت بخوانیم.

 

چرا سرمایه گذاری در بورس؟

بورس به‌این‌علت دارای جاذبه برای سرمایه‌گذاری است که دارای فواید زیادی است ازجمله :

 1. ایجاد درآمد: به این نحو که سرمایه گذران در بورس به ۲ روش می‌توانند درآمد کسب کنند.پرداخت سود نقدی ناشی از فعالیت شرکت‌ها، شرکت‌هایی که سهامشان در بورس عرضه‌شده است، بخشی از سود ناشی از فروش محصولات خود را بین سهامداران تقسیم می‌کنند. درنتیجه سرمایه‌گذارانی که سهام این شرکت‌ها رادارند، از این طریق کسب درآمد می‌کنند. این سود به‌صورت سالیانه به سهامداران پرداخت می‌شود.کسب درآمد ناشی از افزایش قیمت سهام؛ قیمت سهام شرکت‌ها به دلیل فعالیت‌های مفید و اثربخش مدیرانشان، می‌تواند افزایش یابد.
 2. قابلیت نقد شوندگی سریع: زمانی که فرد در بورس سرمایه‌گذاری می‌کند، اگر به پول خود نیاز پیدا کند، سریع‌تر از سرمایه‌گذاری‌های دیگر می‌تواند سهام یا سرمایه خود را به پول نقد تبدیل کند. فرض کنید فردی با خرید ماشین، زمین یا مسکن سرمایه‌گذاری کرده است، تبدیل هرکدام از این سرمایه‌ها درزمانی که فرد نیاز فوری به پول خود دارد، زمان‌بر بوده و به‌راحتی انجام نمی‌گیرد. اما سهام خریداری‌شده در هرروز کاری قابلیت فروش را خواهد داشت.

3.اطمینان از محل سرمایه‌گذاری و شفافیت بازار: تمام فعالیت‌های بورسی با نظارت یک‌نهاد رسمی ناظر تحت عنوان “سازمان بورس و اوراق بهادار” فعالیت می‌کنند. شرکت‌های بورسی برای شفافیت بهتر بازار بر اساس قانون موظف هستند اطلاعات مجاز خود را به‌طور مرتب و دوره‌ای در اختیار خریداران و فروشندگان قرار دهند.

 1. هدایت سرمایه‌های سرگردان به سمت سرمایه‌گذاری‌های متمرکز هدفمند
 2. دخیل شدن پس‌اندازهای کوچک و خرد افراد به هر مقدار در سرمایه‌گذاری‌های بزرگ
 3. ایجاد بازار دائم و مستمر با امکان سرمایه‌گذاری بلندمدت و کوتاه‌مدت برای سرمایه‌گذاران
 4. وجود اوراق بهادار با ریسک و بازدهی مختلف برای سرمایه‌گذاران با هر سطح ریسک‌پذیری

 

چطور در بورس سرمایه‌گذاری کنیم؟

سرمایه‌گذاری در بورس  طی مراحل مختلفی انجام می‌شود  به این شرح:

– مرحله اول: دریافت کد بورسی ( کد معاملاتی)

  برای شروع معامله در بازار بورس به یک کارگزار رسمی و کد معاملاتی ( همان کد بورسی  یا کد سهامداری)  نیاز است.

شرکت‌های کارگزاری درواقع واسط بین خریدار سهام و بازار بورس هستند و وظیفه‌شان انتقال سفارش‌ها خریدوفروش سهام  به سامانه معاملاتی بورس است. این کار به 2 طریق انجام می‌شود : یکی  به‌صورت دستی و توسط خود کارگزار یا اینکه سرمایه‌گذار به‌صورت آنلاین، سفارش را ثبت کند.

پس از ثبت‌نام و انجام مراحل لازم، معمولاً حداکثر پس از 3-4 روز کد معاملاتی به موبایل و ایمیل شما ارسال می‌شود و می‌توانید خریدوفروش سهام را شروع کنید.

* توجه داشته باشید که خریدوفروش سهام در بورس اوراق بهادار، فقط توسط  شرکت‌های کارگزاری و به یکی از روش‌های زیر انجام می‌گیرد:

 • مراجعه حضوری به کارگزاری و ارائه سفارش خرید یا فروش
 • سفارش تلفنی به کارگزاری، برای خرید یا فروش سهام
 • سفارش اینترنتی به کارگزاری، برای خرید یا فروش سهام
 • خرید یا فروش مستقیم سهام توسط خود فرد، از طریق سامانه معاملات آنلاین

 

بنابراین برای خریدوفروش سهام، الزاماً نیازی به مراجعه به تالار بورس یا کارگزاری نیست و درصورتی‌که حداقل مدرک دیپلم داشته باشید، کارگزاری‌ها سیستم معاملات آنلاین را در اختیار شما قرار می‌دهند. در سیستم معاملاتی آنلاین که بهترین روش معاملات است، خریدوفروش آنی و لحظه‌ای سهام امکان‌پذیر است. به این معنی که شما به‌محض واردکردن سفارش، خرید یا فروش در همان لحظه انجام می‌شود و نیازی نیست خود کارگزار، سفارش‌ها شمارا در سامانه معاملاتی وارد کند.

 

– مرحله دوم: یادگیری مفاهیم و قوانین بورس

فضای مجازی و مشورت با افرادی که سال‌هاست در بورس فعالیت دارند، 2 راه مهم و کاربردی برای کسب مهارت شما در رابطه بورس است. بدون آموزش و کسب مهارت، هیچ کاری شدنی نیست

 

– مرحله سوم: یادگیری نحوه تحلیل و انجام معاملات

پس از یادگیری و کسب مهارت بورسی، باید زمان‌شناسی را درک کنید مثلاً بدانید کدام سهام یا اوراق بهادار را در چه زمانی بخرید و چه زمانی بفروشید تا  منجر به کسب سود شود و این کار با بی گدار به آب زدن و تکیه‌بر شانس امکان‌پذیر نیست. پس از دریافت کد معاملاتی و خواندن مطالب آموزشی، بهتر است دست بکار شوید باکم شروع کنید تا دستتان راه بیفتد  و برای کسب تجربه خریدوفروش، مبلغ خیلی کم  مثلاً500 هزار تومان سهام خریداری کنید. یادتان باشد که این خرید فقط برای  آشنایی شما با روند معاملات و بازار است. سپس اخبار مرتبط با بازار و شرکتی که سهام آن را خریداری کرده‌اید را بخوانید و درزمانی که تعیین کرده‌اید و فکر می‌کنید مناسب است، سهام خودتان را بفروشید.

 

نکاتی که باید  از سرمایه‌گذاری در بازار بورس بدانید

 1. در درجه اول، اولویت اول شما در بورس باید حفظ سرمایه، اولویت دوم حفظ سودهای قبلی‌ و اولویت سوم سود کردن باشد. حفظ سرمایه مهم‌ترین اصل است چون اگر سرمایه خودتان را از دست بدهید، ناامید می‌شوید و چیزی هم در چنته برایتان نمی‌ماند.
 2. بازار همواره در حال نوسان است و مثل روزگار بالا و پایین دارد و همیشه روند روبه رشد و مثبت نیست.

 

3.از تجربیات دیگران استفاده کنید و وقتی اشتباهی انجام دادید، آن را بپذیرید، آن اشتباه را تصحیح کنید و درس بزرگی که از آن اشتباه گرفته‌اید را درجایی یادداشت کنید.

 

4.عواملی مانند ترس، طمع و سایر احساسات در همه افراد وجود دارند، اما این موارد وقتی مشکل‌ساز می‌شوند که به شکلی فلج‌کننده امکان تصمیم‌گیری و عمل صحیح را از معامله‌گران  بگیرند!

گذاشتن دیدگاه

ایمیل شما منتشر نمیشود فیلد های مشخص شده رو پر کنید *

ثبت ملک در رمرتون

 • توجه : شماره موبایل ( حتماً بدون 0 وارد شود ) تشکر

قیمت ملک شما در رمرتون

 • نکته : شماره موبایل حتما به این صورت باشد 9120903090
 • بر حسب متر

کلیه حقوق مادی و معنوی برای دارنده سایت محفوظ است .
جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید