News

مهم ترین اقتصاد دانان جهان

زندگینامه مهم ترین اقتصاد دانان جهان

از زندگی مهم ترین اقتصاد دانان جهان چه می دانید؟ اقتصاددانان چه تاثیری بر جهان گذاشته اند؟ ما چه درس هایی می توانیم از نظریات اقتصادی آنها بگیریم که راهکاری برای حل مسائل اقتصادی خانواده و جامعه مان باشد؟ این مقاله سایت رمرتون به مختصری از زندگی مهم ترین اقتصاد دانان جهان پرداخته است،اقتصاددانانی نظیر: آدام اسمیت، جان مینارد کینز، میلتون فریدمن و جان استوارت میل.

 

*آدام اسمیت

آدام اسمیت یکی از مهم ترین اقتصاد دانان جهان که متولد 5 ژوئن 1723 و متوفی17 ژوئیه 1790 در اسکاتلند است. 6 ماه قبل از اینکه به دنیا بیاید پدرش از دنیا رفت.پدرش حقوق دانی بود که او هم نامش آدام اسمیت بود. او در حدود ۴ سالگی توسط یک گروه از کولی ها ربوده‌شد، ولی پس از زمان کوتاهی توسط عموی خود نجات داده شد و به خانواده اش برگردانده شد.   وی   در 15 سالگی به دانشگاه گلاسکو راه یافت و فلسفه اخلاق و فلسفه اجتماعی خواند. وی همچنین از نظریه ‌پردازان اصلی نظام سرمایه ‌داری مدرن به شمار می‌رود؛ اسمیت ایده‌های خود راجع به اقتصاد را در کتاب خود ثروت ملل به تفصیل شرح داده است. در سال ۱۷۴۰ میلادی وارد کالج بالیول در دانشگاه آکسفورد شد و در ۱۷۴۶ میلادی آنجا را ترک کرد. در ۱۷۵۱ میلادی با دیوید هیوم نویسنده و فیلسوف مشهوراسکاتلندی که یک دهه پیش ‌کسوت او بود آشنا شد. در همین سال اسمیت کرسی استادی دوره آموزش منطق، در دانشگاه گلاسگو را به دست آورد و شروع به تدریس منطق کرد.به او لقب ( پدر علم اقتصاد مدرن) داده شده است. از آثار او می توان به  کتاب نظریه عواطف اخلاقی در سال ۱۷۵۹ و کتاب بررسی دربارهٔ ماهیت و علل ثروت ملل در سال ۱۷۷۶ (میلادی  اشاره کرد، عمده شهرت وی به خاطر  کتاب  ثروت ملل  است ، این کتاب یکی از اولین و مشهورترین نوشته ها در  زمینه صنعت و تجارت است که نقش مهمی در اقتصاد آکادمیک و مدرن  داشته است. استدلال آدام اسمیت بر ضد سیاست بازرگانی و به نفع تجارت آزاد چالشی تمام‌عیار برای سیستم حمایت از تولیدات داخلی، تعرفه‌های گمرکی و خوابانیدن طلا بود که در آن زمان غالب شده بودگفته می‌شود که علاقه اصیل وی به مسیحیت به‌گونه‌ای بود که به دلیل خداگرا بودن او را طرد می‌کردند.

– جمله ای از آدام اسمیت: تراژدی واقعی درباره افراد فقیر این است که فقر در آرزوهای آنها جای گرفته است.

 

 

*میلتون فریدمن

یکی دیگر از مهم ترین اقتصاد دانان جهان میلتون فریدمن است که در 3 ژوئیه 1912  در خانواده ای فقیر  در نیویورک  متولد شد وی ریشه ای مجارستانی- اتریشی داشت.. فریدمن اقتصاد دان و آمار دان آمریکایی است که تحصیلات آکادمیک خود را در  کارشناسی هنر از دانشگاه راتگرز نیوجرسی آغاز کرد و در سال ۱۹۴۶ مدرک دکترای اقتصاد ازدانشگاه کلمبیا گرفت و سپس در زمینه اقتصاد و آمار و تاریخ در دانشگاه شیکاگو تدریس کرد و  او در کتاب ۱۹۶۲ خود، سرمایه داری و آزادی، از سیاست‌هایی چون ارتش داوطلبانه، نرخ‌های مبادله آزادانه شناور، حذف مجوزهای پزشکی، مالیات بر درآمد منفی و ووشرهای آموزشی دفاع کرد و  در سال 1976 برنده جایزه نوبل اقتصاد شد.   به عنوان یکی از رهبران مکتب اقتصادی شیکاگو تأثیر شگرفی بر برنامه پژوهشی حرفهٔ اقتصاد برجای نهاد.  فریدمن مشاور اقتصادی ریگان  رئیس‌جمهور جمهوریخواه ایالات متحده بود. فلسفه سیاسی او فضایل نظام اقتصادی بازار آزاد با  کاهش دخالت دولت را ستایش می‌کرد. او یک بار گفت که او بیش از همه به نقش خود در حذف سربازگیری در ایالات متحده افتخار می‌کند و این که حمایت او از حق انتخاب مدرسه منجر شد او بنیاد فریدمن برای انتخاب آموزشی را بنیان نهد. میلتون فریدمن بیشتر طرفدار اقتصاد آزاد بود.او معتقد بود که می‌بایست نقش دولت در بازار آزاد به‌عنوان ابزاری برای ایجاد آزادی سیاسی و اجتماعی به حداقل برسد. همین ایده شکل‌دهنده شالوده اصلی کتاب او با عنوان «سرمایه‌داری و آزادی» بود.یک ارزیابی از اقتصاددانان فریدمن را دومین اقتصاددان محبوب قرن بیستم پس از جان مینارد کینز، خواند و  مجله اکونومیست او را «اثرگذارترین اقتصاددان نیمه دوم قرن بیستم » توصیف کرد.شناوری او در بازارهای غیرقابل تنظیم و ثابت، نغمه‌ای از این واقعیت بود که «پول بیشتر از آنچه مردم می‌اندیشند با ارزش است.» در دوران جنگ سرد کار او حتی شکل زیرزمینی به خود گرفت و اساسی شد بر اقتصاد مبتنی بر مالیات؛ به جای مالیات درآمد یا مالیات ثروت. فریدمن در سال 1976 برنده جایزه نوبل علم اقتصاد شد.او در مورد ارتباط بین عرضه پول و تورم بسیار مصر بود. وی در سال 1988 برای دانش آموزان و دانشمندان چینی در سانفرانسیسکو سخنرانی کرد که به‌عنوان بخشی از اصلاح اقتصادی چین تلقی می‌شد، در آن سخنرانی از هنگ‌کنگ به‌عنوان بهترین نمونه سیاست بازار آزاد نام‌ برده شده بود. فریدمن علاوه بر کارهای اجرایی خود در زمان بازنشستگی از دانشگاه شیکاگو، به عنوان محقق درموسسه  هور از زیرمجموعه های دانشگاه استنفورد مشغول به تحقیق و بررسی های اقتصادی بود. زندگی‌نامه او توسط همسرش، خانم رز فریدمن در سال ۱۹۹۸ با عنوان دو آدم خوشبخت به چاپ رسیده است.وی در سال ۱۹۶۲ کتاب سرمایه‌داری و آزادی را منتشر کرد، که به نوعی مهم‌ترین کتاب وی است و در آن از هرچه کم‌تر شدن نقش دولت در بازار آزاد، برای ایجاد آزادی سیاسی و اجتماعی دفاع کرد و نقش اقتصاد سرمایه داری در جامعه آزاد را مورد بحث قرار داد. این کتاب در بیش از ۵۰۰ هزار نسخه به چاپ رسیده و به ۱۸ زبان ترجمه شده است. فریدمن با داشتن یک ستون همیشگی در مجله نیوزویک، انتشار پرفروش‌ترین کتاب اقتصادی (آزادی و سرمایه‌داری) در سال ۱۹۶۲ و ساخت یک سریال ده قسمتی، به‌عنوان یک چهره مشهور در قرن ۲۰ام در آمریکا شناخته شد. در نهایت فریدمن در نوامبر2006 درگذشت.

 – جمله ای از میلتون فریدمن: تورّم،همیشه و همه‌جا یک پدیده پولی است.  

 

* جان مینارد کینز

جان مینارد کینز (که مشهور است به ناجی اقتصاد قرن بیستم)در ۵ ژوئن ۱۸۸۳ در انگلستان متولد شد. خانواده وی از طبقه متوسط جامعه محسوب می‌شدند. پدرش اقتصاددان مشهور قرن 19 بود.

کینز پس از اتمام تحصیلات متوسطه به دانشگاه اتون راه یافت و از آنجا در سال ۱۹۰۲ به کالج سلطنتی کمبریج رفت. جان مینارد کینز در ابتدا در رشته ریاضیات تحصیل می کرد،وی به واسطه مطالعه آثار برتراند راسل و آلفرد نورث وایتهد، کار کردن بر روی نظریه احتمالات را کنار گذاشت تا بتواند ایده های خود در باب اقتصاد را دنبال کند.  وی پس از اتمام تحصیلات خود در کمبریج، در اداره هندوستان وزارت دفاع انگلستان به‌عنوان کارمند جزء مشغول به کار شد. کینز در سال ۱۹۰۹ به کمبریج بازگشت و به‌عنوان دانشیار ارشد کالج کارش را شروع کرد و در سال ۱۹۱۱ نیز سردبیر یک مجله اقتصادی شد.
کینز، در زمان جنگ جهانی اول در خزانه‌داری انگلیس مشغول به‌کار بود . کینز در سال ۱۹۳۶ کتاب نظریه عمومی اشتغال بهره و پول را منتشر نمود که یکی از تأثیرگذارترین کتاب‌های اقتصادی قرن بیستم محسوب می‌شود.کینز یک مکتب اندیشه ای بنیاد نهاد که اقتصاد کینزی نام گرفت؛  پیش از کینز، تصور عمومی اقتصاددانان بر آن بود که چرخه‌های تجاری، عدم تعادل‌هایی هستند که در کوتاه‌مدت توسط مکانیزم بازار اصلاح می‌شوند و شرایط اشتغال کامل مجدداً احیا می‌شود. اما کینز معتقد بود که این چرخه‌های مخرب ممکن است در بلندمدت برگشت‌ناپذیر باشند و لذا دولت می‌بایست برای رسیدن به اشتغال کامل در اقتصاد دخالت نماید.کینز برخلاف نظریات اقتصاد کلاسیک، منتقد رویکرد به اقتصاد آزاد و سپردن اقتصاد به نیروهای بازار بود.
معروف ترین آثار کینز عبارتند از “پیامدهای اقتصادی صلح” که وی در آن، پیش بینی کرده بود که میزان زیاد غرامت که برای ژاپن و آلمان وضع شده، به بی ثباتی سیاسی منجر خواهد شد؛ و کتاب “نظریه عمومی اشتغال، بهره و پول”، که این اثرش علاوه بر پیامدهای اقتصادی، تاثیرات بزرگ اجتماعی، سیاسی و ایدئولوژیک نیز بر جای گذاشت. کینز در نظریه عمومی اشتغال که در سال های رکود اقتصادی دهه 1930 نوشته شد، استدلال می کند که رکود های اقتصادی، مشکلات کوتاه مدتی هستند که از نبود تقاضا ناشی می شوند. وی برای حل این مساله پیشنهاد کرد که دولت باید به وسیله ی هزینه های عمومی، میزان تقاضا را بیشتر کند و به محض اینکه اقتصاد به دوران رونق بازگشت، دولت می تواند از طریق افزایش مالیات و کاهش مخارج عمومی، کسری بودجه خود را جبران نماید. کینز  پس از سالها مطالعه و خدمت به علم اقتصاد جهان، بر اثر بیماری قلبی در ۲۰ آوریل ۱۹۴۶ در خانه روستایی اش در تیلتون در گذشت.

– جمله ای از جان مینارد کینز: سرمایه گذاری موفق، پیشبینی کردن  پیشبینی دیگران است.

 

 *جان استوارت میل

جان استوارت میل در20 می ۱۸۰۶ در خانواده‌ای متوسط در لندن به دنیا آمد. پدرش جیمز میل فرزند یک کفاش روستایی در اسکاتلند بود.جان استوارت میل هوش بالایی در یادگیری داشت و همه‌ی تعالیم کودکی و نوجوانی‌اش را توسط پدرش آموخت به این شرح که در سه‌سالگی آموختن زبان لاتین را شروع کرد. جان پیش از آنکه ۱۰ ساله شود، شش محاوره از محاورات افلاطون را خوانده بود و در ۱۲سالگی علاوه‌بر مطالعه آثار کلاسیک یونان ، جبر، هندسه و حساب دیفرانسیل هم آموخت.۱۳ سالگی  شروع آموزش اقتصاد  او بود که یک دوره کامل اقتصاد سیاسی  را آموخت که همچنین کتاب‌های آدام اسمیت و هم‌چنین اثر تازه تألیف شده دیوید ریکاردو را با عنوان «اصول اقتصاد سیاسی و مالیات‌بندی» خواند در همین سال بود که زبان فرانسوی آموخت و شش ماهی هم در خون نمایشه شیمی و ریاضیات خواند.در سال 1823 در کمپانی هند بریتانیایی شاغل شد و در همان سال روزنامه‌نگار شد و از سال 1825 سخنرانی‌های عمومی‌اش را آغاز کرد. بحث‌وجدل‌های او با دیگران، منجر به شکل‌گیری یک انجمن بحث‌وجدل شد که تقریباً تمام‌وقت جان را پر کرد. او آخرین مقاله‌اش را دروست مین ستر نوشت، مقاله‌ای دربارهٔ انقلاب کبیر فرانسه . در سال 1830 میل بازهم به فرانسه رفت. او در آنجا با انقلابیان انقلاب دوم فرانسه دیدار کرد و با آثار انقلابیون و جامعه شناسان فرانسوی آشنا شد و در همان اوضاع بود که به کار نگارش پنج رساله پرداخت که بعدها تحت عنوان «رساله‌هایی در باب برخی مسائل حل‌وفصل نشده اقتصاد سیاسی» منتشر شد. وی در 8 می 1873در فرانسه درگذشت.

 – جمله‌ای از جان استوارت میل: ارزش یک دولت، وابستــه بــه ارزش افرادی است کــه آن را تشکیل می‌دهند.

گذاشتن دیدگاه

ایمیل شما منتشر نمیشود فیلد های مشخص شده رو پر کنید *

ثبت ملک در رمرتون

  • توجه : شماره موبایل ( حتماً بدون 0 وارد شود ) تشکر

قیمت ملک شما در رمرتون

  • نکته : شماره موبایل حتما به این صورت باشد 9120903090
  • بر حسب متر

کلیه حقوق مادی و معنوی برای دارنده سایت محفوظ است .
جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید