News

طرح ترافیک جدید

طرح ترافیک جدید

از طرح ترافیک جدید چه می دانید؟ آیا می دانیدچرا طرح ترافیک تغییر کرد؟ کلانشهر 13 میلیونی تهران سالهاست که درگیر مساله آلودگی هوا و تمرکز و شدت رجوع به مرکز شهر است. سالهاست که برای حل این مساله طرح های ترافیک اجرا می شود، طرح زوج و فرد عمرش از سال 1384 تا قبل از تابستان امسال بود که جای خود را به طرح جدیدی داد که از اول تیرماه امسال (1398) از ساعت 30/6 دقیقه صبح آغاز شد. در واقع این طرح ترافیکی جدید، جایگزین طرح زوج و فرد سابق در همان محدوده مرکز شهر شده است.

محدوده طرح ترافیک کجاست؟

محدوده طرح ترافیک شهر تهران به مساحت 74 کیلومتر مربع است که:

از شمال به اتوبان همت و زین الدین

از غرب به اتوبان چمران و نواب

از شرق به اتوبان امام علی

از جنوب به اتوبان بعثت

 

یعنی محدوده مکانی و زمان شروع اجرا شبیه همان طرح زوج و فرد قبلی است (هر دو محدوده طرح ترافیک اصلی و رینگ دوم هردو از ساعت 30/6 هر روز غیر تعطیل تا ساعت 19 ادامه دارد) و تفاوت آن در شیوه ورود خودروها و حذف شرط محدودیت تردد بر اساس پلاک است به این نحو که:

طرح ترافیک برای خودروهای با پلاک تهران: حق دارند که در طول یکسال 80 روز در سال یعنی 20 روز در هر فصل وارد محدوده طرح ترافیک شوند و در صورت تردد بیش از 20 مرتبه باید عوارض به شهرداری پرداخت کنند تا مجوز تردد در محدوده طرح ترافیک را داشته باشند. در ضمن سهمیه تردد هر فصل قابل انتقال به فصل دیگر نخواهد بود.

 

طرح ترافیک برای خودروهای با پلاک شهرستان ها: حق دارند که در طول یکسال 60 روز در سال یعنی 15 روز در هر فصل وارد محدوده طرح ترافیک شوند و در صورت تردد بیش از 15 مرتبه باید عوارض به شهرداری پرداخت کنند تا مجوز تردد در محدوده طرح ترافیک را داشته باشند. در ضمن سهمیه تردد هر فصل قابل انتقال به فصل دیگر نخواهد بود.

 

 مبلغ عوارض شهرداری برای تردد بیشتر به محدوده طرح ترافیک جدید

برای تردد بیش از مقدار تعیین‌شده‌ی فصلی باید عوارض شهرداری پرداخت شود که مبلغ آن ثابت نیست بلکه به نسبت زمان ورود و محل زندگی شما متغیر است که در سامانه اینترنتی تهران من می‌توان اقدام به ثبت‌نام کرد.

 

فواید طرح ترافیک جدید

پور سید آقایی معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری در خصوص ویژگی‌های طرح ترافیک تهران گفت: «طرح زوج و فرد قبلاً کارایی داشت ولی به دلیل اینکه طی ۱۴ سال گذشته تاکنون آمار خودروها دو برابر شد دیگر اجرای طرح مؤثر نبود و خودروهایی که به‌صورت زوج یا فرد تردد می‌کردند بیش از کل خودروها در اجرای طرح کلی بود و دیگر نمی‌توانستند با اجرای این طرح آلودگی و ترافیک را کنترل کنند. برای اجرای طرح جایگزین زوج و فرد مطالعات تطبیقی با سایر کشورها انجام گرفت و از مشاورین دانشگاه‌ها بهره گرفتیم و درنهایت طرح کاهش آلودگی هوا به‌اتفاق آرا در شورای عالی ترافیک که مسئولان، پلیس، شهرداری و. در آن حضور داشتند مورد تأیید قرار گرفت. با اجرای طرح جایگزین زوج و فرد خودروها دیگر بر اساس پلاکشان تردد نمی‌کنند و دیگر شاهد پلاک فروشی و طرح فروشی نیز نخواهیم بود. شهروندان تهرانی درصورتی‌که در سامانه «تهران من» ثبت‌نام کنند می‌توانند از ۲۰ روز تردد رایگان در هر فصل در محدوده کاهش آلودگی هوا «زوج و فرد سابق» بهره‌مند شوند».

نقشه طرح ترافیک جدید تهران

گذاشتن دیدگاه

ایمیل شما منتشر نمیشود فیلد های مشخص شده رو پر کنید *

ثبت ملک در رمرتون

  • توجه : شماره موبایل ( حتماً بدون 0 وارد شود ) تشکر

قیمت ملک شما در رمرتون

  • نکته : شماره موبایل حتما به این صورت باشد 9120903090
  • بر حسب متر

کلیه حقوق مادی و معنوی برای دارنده سایت محفوظ است .
جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید